Kendama wywodzi się z tradycyjnej zabawy japońskiej. W zasadzie przez stulecia przedmiot mocno nie ewoluował i cały czas wygląda niemal tak samo. A przynajmniej jego anturaż nie został przez ten czas zmieniony. Kendama zaliczana jest do gier zręcznościowych. Gry takie polegają na ogół na wykonaniu określonego ćwiczenia czy ruchu, który prowadzi do oczekiwanych efektów. Tym samym, w grze na pewno chodzi o to, aby za pomocą określonego środka, dojść do celu. Tym celem jest umiejscowienie drewnianej kuli w odpowiednim miejscu. Gra typu: ruch – cel, która zaciekawi każdego: mniej lub bardziej wymagającego amatora gier zręcznościowych.

Co to jest Kendama?

Budowa Kendama opiera się na prostej konstrukcji. Całość jakby oparta jest na budowie młotka:

  • podstawą jest gruby trzon, dopasowany do szerokości dłoni
  • w górnej części trzonu znajdują się dwa cylindryczne ramiona, które rozchodzą się na boki
  • w środkowej części ramion, w żłobieniu, znajduje się szpikulec, nazywany spike, na którym umiejscowiona powinna zostać kula
  • kula, czyli tama, to przedmiot również istotny. Przytwierdzony za pomocą długiego sznurka do reszty przedmiotu, za pomocą określonego ruchu, musi znaleźć się w miejscu, zwanym spike.

Kendama ze strony www.taniaksiazka.pl, o ile sama budowa nie jest mocno skomplikowana, to gra dla osób, które albo mają pewne pokłady, albo dopiero co uczą się cierpliwości. Potrafi mocno wyciszyć, dając chwile na skupienie się na tym ruchu, który ma przynieść określony rezultat.

Sam przedmiot ma około 18,5 i więcej cm. Ten standardowy, podany rozmiar, jest dedykowany osobom początkującym. Jest to również standard jeśli chodzi o profesjonalne zawody w grze w Kendama. Gra często traktowana jest jako sport, ma bowiem predyspozycje do tego, aby użytkownicy współzawodniczyli ze sobą. To również jeden z elementów, do którego się dąży i dzięki któemu gra jest tak bardzo popularna.

Skąd bierze się fenomen gry?

Fenomen gry Kendama to prosta wykładnia:

  • prostoty i uniwersalności,
  • umiejętności i ich ćwiczenia,
  • chwili ciszy i rozwijania wewnętrznego ja.

Tak naprawdę Kednama, oprócz tego, że traktowana jest jako zabawa, gra czy jako sport, może być również traktowana jako forma terapii. Dzięki temu, że uczy pewnej cierpliwości czy zręczności, przyda się osobom, które na co dzień mogą być nieco nadpobudliwe, a które za pomocą tej prostej metody, bo na pewno nie prostej gry, będą mogli opanować mnóstwo emocji, które w sobie posiadają. Kendama to fenom sam w sobie, po który warto sięgać.

Budynek - pikisuperstar - pl.freepik.com